Przejdź do treści
znicze na wszystkich świętych

Jaki znicz na Wszystkich Świętych?

  Wybranie odpowiedniego znicza przeznaczonego na Wszystkich Świętych może być bardzo dużym problemem. Czy warto zdecydować się na duży i droższy znicz, a może na ten mniejszy i tańszy? Jak dopasować go do rodzaju nagrobka? W jaki rodzaj wkładu powinien być on wyposażony – parafinowy, olejowy, a może ledowy? To jedynie parę pytań, jakie pojawiają się w związku z tym świętem oraz wyborem zniczy. Odpowiadamy na najważniejsze z nich!

  Wielkość znicza

  W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę rozmiar znicza w odniesieniu do grobu i dostępnej przestrzeni.

  Aktualnie w sprzedaży znaleźć można zarówno bardzo duże znicze, które mają formę dekoracyjnych latarni oraz lampionów, jak i te niewielkie, które również stanowią o pamięci o bliskich, przy czym są znacznie tańsze i nie rzucają się tak mocno w oczy.

  Duży i wyszukany model może być odpowiedni do większych grobów lub miejsc pamięci, podczas gdy mniejszy lepiej będzie sprawdzał się w przypadku do mniejszych grobów.

  Większe znicze często kupowane są również przez najbliższą rodzinę na groby bliskich, podczas gdy na nagrobki dalszej rodziny wybiera się znicze o mniejszym rozmiarze.

  Typ znicza

  Aktualnie znicze podzielić można na dwie główne kategorie, a dokładnie na znicze wylewane oraz na znicze wyposażone w wewnętrzne wkłady.

  Pierwszy typ znicza wypełniony jest woskiem, dlatego też po jego wypaleniu konieczne będzie jego wyrzucenie albo też można zastosować w nim wkład, jeśli jest to możliwe ze względu na jego stan oraz wymiary.

  Drugim rodzajem znicza jest znicz wyposażony w wyjmowany wkład, dlatego też będzie można samodzielnie wymieniać go na nowy, o takiej samej albo podobnej wielkości. W rezultacie ze znicza można korzystać wtedy przez bardzo długi czas, co pozwala na zredukowanie kosztów oraz jest również przyjazne dla środowiska naturalnego.

  Wygląd znicza

  Znicze, które można wykorzystać na grobach w trakcie uroczystości Wszystkich Świętych, mogą mieć różnorodne stylistyki, dlatego też również warto wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu.

  Obecnie bardzo popularne są nowoczesne znicze przeznaczone na groby o podobnym wyglądzie, które są proste, ale jednocześnie eleganckie i efektowne, co powoduje, że idealnie nadają się one właśnie do tego cel. Takie znicze często wykonane są ze szkła, szkła mrożonego, mają metalowe detale i ograniczoną kolorystykę, najczęściej kolory srebra, złota.

  Z kolei na tradycyjne groby często wybierane są znicze o wyglądzie tradycyjnym, na przykład znicze o formie pękatej bańki z ozdobnym dekielkiem czy też tradycyjnych lampionów. Dominują przede wszystkim kolory ciepłe, na przykład beżowe, brązowe czy czerwone, co dobrze komponuje się z klasycznym wyglądem nagrobków.

  Trwałość

  Wybierz znicze, które są solidne i trwałe. Jest to szczególnie ważne w przypadku użytku na zewnątrz, gdzie mogą być narażone na działanie wiatru lub innych czynników środowiskowych.

  Warto upewnić się, że są dobrze wykonane i mogą wytrzymać potencjalne czynniki pogodowe bez łatwego uszkodzenia, czyli powinny być one dość ciężkie, stabilne, a także powinny być wyposażone w przykrywkę w formie dekielka, która pozwoli na ich zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem.

  Czas palenia

  Weź pod uwagę czas palenia znicza, ponieważ to od niego będzie zależało to, jak długo będzie on widoczny na grobie.

  Jeśli planujesz odwiedzać grób często lub przez dłuższy czas, wybierz modele, które palą się dłużej. Dzięki temu znicz pozostanie zapalone przez dłuższy czas, zmniejszając potrzebę częstych wymian wkładów.

  Aktualnie wkłady do zniczy oferowane są głównie w następujących wariantach długości palenia – 30 godzin, 50 godzin oraz 70 godzin. Dostępne są też wkłady ledowe, które są alternatywą dla wkładów woskowych i mogą one dawać światło na dłuższy czas.

  Osobiste preferencje i symbolika

  Przy zakupie zniczy warto też wziąć pod uwagę wszelkie osobiste preferencje lub symbolikę tego rodzaju produktów.

  Niektórzy mogą preferować określony kolor znicza, który ma znaczenie dla zmarłego, albo można zdecydować się na znicz z personalizacją, na przykład z napisem „Dla Mamy”, „Dla Dziadka” lub podobnym. Dostępne są również usługi personalizacji zniczy, na przykład można umieścić na nim imię zmarłego albo jego zdjęcie, co powoduje, że znicz wygląda wtedy unikatowo.

  Bezpieczeństwo

  Ponieważ groby często znajdują się na zewnątrz, ważne jest, aby priorytetowo traktować bezpieczeństwo.

  Możesz zdecydować się na użycie zniczy bezpłomieniowych wyposażonych w diody LED na baterie, które eliminują ryzyko pożaru i są generalnie bezpieczniejsze w wymagających warunkach, na przykład w przypadku deszczu albo wiatru.

  Jeśli wolisz tradycyjne świece woskowe, zdecyduj się na te pełne, ponieważ w tym przypadku ryzyko pojawiania się pożaru jest znacznie mniejsze.

  Bardzo ważne jest aby wybrać odpowiednie wkłady. Sprawdź: Jak prawidłowo dobrać wkład do znicza?

  Podsumowanie

  Gdy zatem poszukiwane są znicze na Wszystkich Świętych, warto wziąć pod uwagę zaprezentowane przez nas powyżej kwestie, ponieważ dzięki nim będzie można znaleźć takie znicze, które najlepiej sprawdzą się na groby, zarówno osób najbliższych, jak i tych z dalszej rodziny!

  Niektórzy z producentów oferują również wkłady do zniczy barwione, co powoduje, że mogą one przybierać innego rodzaju kolorystykę, na przykład mogą być one czerwone, fioletowe, różowe.