Wkłady przeznaczone do zniczy występują w wielu różnych wariantach, dlatego wtedy, gdy nie wiesz, na jaki z nich warto się zdecydować, weź pod uwagę przygotowany przez nas poradnik. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje dotyczące obecnych dostępnie w sprzedaży wkładów przeznaczonych do zniczy oraz ich parametrów technicznych, by dzięki temu dobrać dla siebie takie, które będą odpowiednie na każdą okazję!
Wkłady do zniczy – rodzaj wypełnienia
Rozpocznijmy od wyjaśnienia, jakie są główne rodzaje wypełnień we wkładach przeznaczonych do zniczy, ponieważ dzisiaj w sprzedaży znaleźć można różne rodzaje tego typu produktów pod względem zastosowanych do ich wytworzenia materiałów. Jakie są główne rodzaje wkładów do zniczy?
Parafinowe wkłady do zniczy
Najczęściej spotykane są obecnie parafinowe wkłady do zniczy, które bazują na wykorzystaniu parafiny. Czym jest ten rodzaj wosku?
Parafina jest rodzajem substancji woskowej, która jest powszechnie stosowana w różnych branżach i produktach. Pochodzi z ropy naftowej, w szczególności z rafinacji ropy naftowej. Wosk parafinowy to białe lub bezbarwne ciało stałe, które jest stałe w temperaturze pokojowej i topi się pod wpływem wyższej temperatury.
Wosk parafinowy ma stosunkowo niską temperaturę topnienia, zwykle od 46 do 68 stopni Celsjusza, w zależności od konkretnego gatunku. Ta niska temperatura topnienia pozwala na łatwe topienie i zestalanie się wosku parafinowego, dzięki czemu nadaje się do stosowania w świecach, zniczach i innych produktach wymagających.
Ze względu na swoje właściwości wosk parafinowy jest powszechnie używany do produkcji zniczy oraz wkładów do zniczy, ponieważ dobrze się topi, a także nie jest on narażony na samoczynne topienie się pod wpływem wyższych temperatur, jeśli nie jest on wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Ze względu na te właściwości wkłady parafinowe do zniczy są opisywane również jako wkłady całoroczne, ponieważ można korzystać z nich praktycznie przez cały rok, również podczas upalnego lata. Zobacz nasz wkład parafinowy który pali się 2 dni i ma 14cm wysokości:
Olejowe wkłady do zniczy
Drugim popularnym rodzajem wkładów do zniczy pod względem zastosowanych w nich substancji są wkłady olejowe, w których stosowane są oleje pochodzenia petrochemicznego i tłuszcze roślinne. Taki skład przekłada się na inne właściwości tych wkładów oraz bazujących na nich zniczy.
Przede wszystkim olejowe wkłady do zniczy charakteryzują się jeszcze niższą temperaturą topnienia w porównaniu do wkładów parafinowych. To powoduje, że z jednej strony łatwo palą się również w ujemnych temperaturach, natomiast mogą samoczynnie roztapiać się podczas cieplejszych dni, co powoduje zatopienie knota i wkład nie jest wtedy możliwy do użytkowania.
Gdy chodzi o czas palenia się wkładów do zniczy olejowych, zazwyczaj pozwalają one na uzyskanie dłuższego czasu w porównaniu do zniczy parafinowych, niemniej jednak wtedy, gdy panują ujemne temperatury, czas ten może ulec skróceniu.
Wobec tego najczęściej wkłady olejowe rekomendowane są do użycia wtedy, gdy zamierza się zapalić znicz w okresie jesiennym i zimowym, ponieważ wtedy temperatury są najniższe. Nie zaleca się natomiast stosowania ich w trakcie lata, ponieważ mogą one po prostu roztopić się w wyższej temperaturze.
Wkłady parafinowo-olejowe
W asortymencie niektórych producentów dostępne są również wkłady o wypełnieniu wykonanym z mieszanki parafiny oraz oleju, co przekłada się na ich dobre właściwości palenia się w różnych warunkach pogodowych.
Tego rodzaju wkłady potrafią palić się przez długi czas, ale jednocześnie dobrze zachowują się w zróżnicowanych temperaturach, zarówno w trakcie lata, jak i w trakcie zimy, co powoduje, że również są one dobrym zakupem.
Wkłady do zniczy na baterie
Kolejnym rodzajem wkładów do zniczy jest wkład bateryjny, inaczej określany jako wkład LED. Tego rodzaju wkład jest wyposażony w diodę LED, która zastępuje płomień. Nowoczesne wkłady tego typu charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem oraz długotrwałym działałem.
Wkłady LED do zniczy są bezpieczne w użyciu, ponieważ nie wykorzystują one w celu tworzenia światła otwartego ognia. To oznacza, że nie ma ryzyka zapłonu, dymu ani popiołu, co czyni je bardziej bezpiecznymi dla środowiska, a także dla otoczenia, ponieważ nie powodują one zagrożenia pożarowego.
Również wkłady na baterie wyposażone w diodę LED mają dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych rodzajów wkładów woskowych. Diody LED zużywają niewielką ilość energii, co sprawia, że baterie we wkładach LED mogą działać przez długi czas – często nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Wkładów można wielokrotnie używać po ich ponownym naładowaniu, co powoduje, że mogą być one stosowane wielorazowo.
Wkłady LED do zniczy są często odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy wiatr. Dzięki temu mogą być używane na grobach bez obaw o uszkodzenie działania przez czynniki atmosferyczne.
Z drugiej strony warto wskazać, że ledowe wkłady do zniczy mają też swoje wady, między innymi wymagają one regularnego ładowania, mogą ulec uszkodzeniu, a także problemem dla niektórych osób jest ich nienaturalny wygląd.
Ekologiczne wkłady do zniczy
Również warto zwrócić uwagę na nowość w ostatnich latach, czyli na ekologiczne wkłady do zniczy, które wybierane są często przez osoby, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego.
Tego rodzaju wkłady do zniczy bazują na naturalnych woskach roślinnych, na przykład popularnym wosku sojowym, albo na woskach pszczelich, które są bardziej przyjazne dla natury w porównaniu z woskami pochodzenia petrochemicznego, czyli z woskiem parafinowym oraz z olejami mineralnymi.
Takie wkłady przeznaczone do zniczy są nadal dość rzadko spotykane, ale obecnie w ofercie ma je coraz więcej firm zajmujących się sprzedażą zniczy, dlatego warto zwrócić na nie uwagę podczas dokonywania zakupów.
Warto jednak wskazać, że woski tego rodzaju charakteryzują się wyższą ceną w porównaniu do tych pochodzenia petrochemicznego, dlatego też za wkłady ekologiczne do zniczy trzeba będzie zapłacić więcej.
Wkłady do zniczy – sposób produkcji
Również wkłady do zniczy mogą być podzielone na różne kategorie pod względem tego, w jaki sposób są one produkowane, co również będzie przekładało się na ich użytkowanie. Zaliczane są o tej kategorii dwa główne rodzaje wkładów, a dokładnie są to:
Wkłady do zniczy prasowane
Prasowane wkłady do zniczy to takie wkłady, w przypadku których stosowane są gotowe wypełnienia w określonych formach, wcześniej przygotowane za pomocą maszyny. Potem gotowe wypełnienie umieszczane jest w pojemniku na wkład.
Prasowane wkłady do zniczy ze względu na swoją budowę nie wypełniają szczelnie pojemnika, natomiast są one tanie w produkcji, co powoduje, że są one bardzo popularne i chętnie kupowane. Głównym minusem tego typu wkładów jest ruchomość wypełnienia, dlatego też przed użyciem znicza trzeba dobrze je ustabilizować, ponieważ w przeciwnym przypadku będzie ono pochyłe, co może powodować problemy z ich zapaleniem oraz równomiernym spalaniem.
Wkłady do zniczy wylewane
W tym przypadku mamy z kolei do czynienia z wkładami, które całkowicie wypełniają pojemniki, ponieważ roztopiony wosk jest bezpośrednio wlewany do nich w trakcie procesów produkcyjnych.
Ze względu na taki sposób produkcji wkłady do zniczy wylewane są łatwiejsze w użytkowaniu, a także mogą zapewnić bardziej równomierne spalanie, jednak zazwyczaj mają one również nieco wyższe ceny w porównaniu ze zniczami prasowanymi.
Wkłady do zniczy – wielkości
Kolejnym sposobem, który pozwala na podział wkładów do zniczy na różne kategorie, jest wykorzystanie ich wielkości. Tutaj producenci również mogą zaoferować swoim klientom szeroką gamę produktów, do których zaliczane są między innymi:
Wkłady do zniczy 30h
Takie wkłady mają niewielkie wymiary – najczęściej ich wysokość dochodzi do 11 cm zależnie od producenta. Po zapaleniu pozwalają one na uzyskanie płomienia na około 30 godzin, czyli mniej więcej na jedną dobę. Przeznaczone są one do stosowania w mniejszych zniczach.
Wkłady do zniczy 50h
Takie wkłady są nieco wyższe i zazwyczaj mają one około 14 cm, co pozwala na uzyskanie czasu spalania na poziomie około 50 godzin, czyli mniej więcej 2 dni. Takie wkłady są kupowane bardzo często, ponieważ można dopasować je do większości rodzajów zniczy.
Wkłady do zniczy 70h
W sprzedaży znajdują się również wkłady do zniczy o wysokości około 17 cm, które pozwalają na uzyskanie czasu spalania na poziomie 70 godzin. Takie wkłady mogą zatem nieustannie świecić przez około 3 dni po zapaleniu. Należy jednak pamiętać o tym, że są one dość wysokie, dlatego też nie będą one zawsze pasowały do wszystkich rodzajów zniczy.
Wkłady do zniczy o dłuższym czasie palenia
Niektórzy producenci mogą również zaoferować swoim klientom wkłady o znacznie dłuższym czasie palenia się, na przykład wkłady do zniczy na 7 dni. Wysokość tego rodzaju wkładów najczęściej wynosi około 24 cm, dlatego są one dość wysokie i nie będą nadawały się do wszystkich rodzajów zniczy, więc przed zdecydowaniem się na ich zakup warto zmierzyć znicze, w których zamierza się je umieścić.
Wkłady do zniczy – rodzaj pojemnika
Kolejnym sposobem na podział wkładów do zniczy będzie wzięcie pod uwagę tego, jaki pojemnik wykorzystują one na wypełnienie. Tutaj podział dotyczy głównie dwóch rodzajów wkładów, a mianowicie są to:
Wkłady plastikowe
Najczęściej kupowane są przez klientów wkłady plastikowe, czyli ich pojemnik wykonany jest z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury. Najczęściej tworzywo to ma mlecznobiały kolor albo też ma różne wybarwienia, na przykład jest czerwone, co nadaje mu interesujący wygląd.
Wybrani producenci oferują również plastikowe wkłady na swoje znicze z recyklingowego plastiku, co powoduje, że są one bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ wykorzystują odnawialne materiały.
Wkłady szklane
Drugim rodzajem wkładów są te wykonane ze szkła, które z tego względu mają atrakcyjny wygląd, a także są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ wykorzystane do ich produkcji szkło najczęściej może być odzyskane w trakcie procesów recyklingu.
Takie wkłady nie są dostępne jednak w ofercie wszystkich producentów, dlatego też najlepiej sprawdzić ich ofertę w internecie, gdzie można zobaczyć, jacy producenci mają je obecnie w swoim asortymencie.
Wkłady do zniczy – kolorystyka
Dodatkowo warto wskazać, że wkłady do zniczy podzielić można na parę rodzajów pod względem kolorystyki. Ma ona głównie znaczenie dla estetyki znicza, dlatego też wtedy, gdy jest on przezroczysty lub też ażurowy i w związku z tym wkład w środku będzie dobrze widoczny, warto też uwzględnić ten właśnie parametr przy wyborze odpowiedniego produktu.
Kolorystyka wypełnienia wkładu
Najczęściej wypełnienie wkładu przeznaczonego na znicze ma kolor biały, co jest standardowym kolorem w przypadku parafiny oraz oleju, natomiast w przypadku materiałów takich jak wosk roślinny czy pszczeli kolorystyka może być nieco inna, bardziej beżowa.
Niektórzy z producentów oferują również wkłady do zniczy barwione, co powoduje, że mogą one przybierać innego rodzaju kolorystykę, na przykład mogą być one czerwone, fioletowe, różowe.
Kolorystyka pojemnika wkładu
Gdy natomiast chodzi o kolorystykę wkładów na znicze, tutaj również mamy do czynienia z paroma propozycjami producentów.
Najczęściej w sprzedaży znaleźć można wkłady na znicze w kolorach mlecznobiałych w przypadku tych wykonanych z tworzyw sztucznych. W efekcie cały wkład ma neutralny kolor i można dopasować go do różnych rodzajów zniczy.
Niekiedy można również spotkać się z wkładami do zniczy w innych kolorach, na przykład w kolorze czerwonym czy beżowym, dlatego warto uwzględnić je w przypadku wyboru tego rodzaju produktów i dopasować je do rodzaju używanego znicza.
Zobacz również: Jak prawidłowo dobrać wkład do znicza? Dowiesz się gdzie i za ile można kupić dobry wkład oraz nie popełnisz podstawowych błędów przy doborze wkładu.
Podsumowanie
Warto pamiętać o tym, że w sprzedaży można znaleźć obecnie różne rodzaje wkładów do zniczy, dlatego też przed ich zakupem warto zapoznać się bliżej z ich parametrami technicznymi. Dzięki temu będzie można znaleźć takie wkłady, które będą odpowiednio dopasowane do zniczy, warunków pogodowych oraz do indywidualnych preferencji!